Skarbnica wiedzy

DAMIANA

DAMIANA

Turnera diffusa

To krzew, który rośnie w tropikalnych rejonach Ameryki. Aztekowie stosowali liście tego krzewu jako środek na impotencję. Majowie używali go dla podniesienia odczuwania przyjemności, a inne indiańskie plemiona – w celach medycznych. Jest to zatem zioło o wielu właściwościach i zastosowaniach. Świat Zachodni dowiedział się o jej istnieniu dzięki Hiszpańskiemu misjonarzowi Juanowi Marii de Salvatierra który interesował się roślinami leczniczymi stosowanymi wśród nawracanych przez niego Indian. I choć minęło już kilka stuleci wśród mieszkańców Ameryki Łacińskiej zioło Damiany jest do dziś ważnym elementem medycyny ludowej

Damiana jest stymulantem seksualnym. Zawiera w sobie substancje, które bezpośrednio pobudzają ośrodki nerwowe oraz genitalia. Damiana działa relaksująco, lekko odurzająco i uważa się, że jest skutecznym afrodyzjakiem. Efekt działania utrzymuje się przez 1-2 godziny. Używana regularnie przez dłuższy okres czasu Damiana podnosi potencję i pomaga w odbudowie równowagi hormonalnej u kobiet.
Damiana rozluźnia mięśnie. Jako roślina lecznicza jest stosowana przy uczuciu zmęczenia, wycieńczenia, problemach hormonalnych i przekrwieniu narządów, choć nie ma badań naukowych, które potwierdzałyby działanie Damiany na tego typu problemy.

Ziele damiana zawiera glikozyd cyjanogenny (tetrafilinę B), do 0,7% arbutyny (glikozyd fenolowy), nieokreślone bliżej gumy, garbniki, gorycze, fitosterole i żywice. Olejek eteryczny otrzymywany z rośliny zawiera różne mono- i seskwiterpeny (m.in. alfa- i beta-pinen, kalamen, alfa-kopaen, delta-kadinen, tymol i prawdopodobnie 1,8-cyneol oraz rho-cymen).

ZASTOSOWANIE

  • Stany zapalne i zakażenia układu moczowego.

  • Stan zapalny i infekcje gruczołu krokowego.

  • Stany depresji.

  • Przemęczenie, intensywna praca fizyczna i psychiczna.

  • Zakwasy po wysiłku fizycznym.

  • Zaburzenia pamięci.

  • Nieśmiałość

  • Depresja

  • Lęk

  • W kuracjach przeciwko przerostowi prostaty łączyć ze znamionami kukurydzy, z korą śliwy afrykańskiej, z kłączem pokrzywy, z zielem wierzbówki lub wierzbownicy, albo z zielem niecierpka.

  • W Europie Zachodniej ziele Damiany jest podstawą aromatycznych papierosów i wszelkiego typu mieszanek określanych wspólnym mianem love joint’s”.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Napar
Aby przygotować herbatę z Damiany, należy wymieszać 10-15g suszu z 1 litrem wody. Gotować na małym ogniu przez 5 minut, potem ostudzić i wypić kilka filiżanek.

Nalewka
Aby zrobić nalewkę z Damiany, należy wymieszać 30g ziela z 0,5l wódki i pozostawić na 5 dni, aby liście nasiąkły. Potem odcedzić liście i namoczyć je na kolejne 5 dni w 125 ml wody mineralnej. Następnie należy odcedzić płyn i przefiltrować go. Podgrzać wodny ekstrakt do temperatury tuż przed wrzeniem, następnie zmieszać z połową filiżanki miodu. Następnie należy wlać oba płyny (ekstrakt wodny i alkoholowy) do butelki i zostawić na miesiąc. Płyn wyklaruje się, a na dnie wytrąci się naturalny osad. Przelać ostrożnie płyn do czystej butelki.

PRZECIWWSKAZANIA

Damiana jest relatywnie bezpieczna w użyciu, jednak niektóre serwisy informują o uszkodzeniach wątroby przy spożywaniu bardzo dużej ilości. Skutki uboczne stosowania Damiany są łagodne, przy większych dawkach ziele powoduje efekt przeczyszczający i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Może zachodzić interakcja ziela damiana z lekami zawierającymi progesteron. Zachodzi interakcja z lekami przeciwko cukrzycy; damiana może obniżać poziom cukru we krwi. Nie jest wskazane zażywanie damiana w trakcie ciąży (mozliwość poronienia) oraz w trakcie karmienia piersią. Może powodować następujące skutki uboczne: biegunka, bóle głowy, zmiany nastroju, bezsenność.